JACKET BASKETBALL

AMS 2019/2020 SCHEDULE

October 24  |  at BOGUE CHITTO  |  5pm • Bogue Chitto (Boys 7-8/Girls 8)

November 2  |  ELITE MIDDLE SCHOOL CLASSIC  |  Memphis, TN (Boys only)

November 4  |  OPEN

November 7  |  vs BOGUE CHITTO  | 5pm • Starkville (Boys 7-8/Girls 8)

November 9  |  AMS SHOOTOUT  | 5pm • Starkville (Boys only 7-9)

November 11  |  vs LOUISVILLE  |  5pm • Starkville (Boys 7-9/Girls 8-9)

November 14  |  vs TUPELO  |  5pm • Starkville (Boys 8-9/Girls 8-9)

November 18  |  at WEST POINT  |  5pm • West Point (Boys 7-9/Girls 8-9)

November 21  |  at NOXUBEE  | 5pm • Noxubee (Boys 8-9/Girls 8-9)

December 2  |  WEST POINT  |  5pm • Boys 7-9 at Starkville / Girls 8-9 at West Point

December 5  |  OPEN

December 7  |  ALICEVILLE CLASSIC | Aliceville, AL

December 9  |  COLUMBUS  | 5pm • Boys 7-9 at Starkville / Girls 8-9 at Columbus

December 12  |  at TUPELO  |  5pm • Tupelo (Boys 8-9/Girls 8-9)

December 14  |  at LOUISVILLE CLASSIC  |  5pm • Louisville (Boys/Girls)

December 16  |  vs NOXUBEE  |  5pm • Starkville (Boys 8-9/Girls 8-9)

December 19  |  at KEMPER COUNTY  |  5pm • Kemper (Boys 7-8/Girls 7-8)

January 6  |  OPEN

January 9  |  COLUMBUS  |  5pm • Boys 7-9 at Columbus / Girls 8-9 at Starkville

January 13  |  1st Round GTAC Tourney @ Higher Seed  |  TBA

January 16  |  Semi Finals  |  Columbus

January 18  |  Finals  |  Columbus

Jacket Basketball thumbnail

SHS 2019/2020 SCHEDULE

October 26  |  New Hope Jamboree  |  TBA  (Girls/Boys)

November 2  |  Hound Dog Classic (Girls)  | 7:00pm at Tupelo

November 2  |  Caledonia Classic (Boys)  | TBA vs Horn Lake

November 7  |  at MERIDIAN  |  5:00/6:00/7:30 • Meridian (JV Boys/Girls/Boys)

November 12  |  at COLUMBUS  |  5:00/6:00/7:30 • Columbus (JV Boys/Girls/Boys)

November 14  | at WEST POINT  |  5:00/6:00/7:30 • West Point (JV Boys/Girls/Boys)

November 16  | vs HOLMES CENTRAL  |  3:00/4:30 • Starkville (Girls/Boys)

November 21  | vs ITAWAMBA A.H.S.  |  6:00/7:30 • Starkville (Girls/Boys)

November 24  | SHS THANKSGIVING CLASSIC  |  TBA • Starkville (Girls/Boys)

December 6  |  vs NOXUBEE  |  6:00/7:30 • Starkville (Girls/Boys)

December 13  |  vs COLUMBUS  |  5:00/6:00/7:30 • Starkville (JV Boys/Girls/Boys)

December 14  |  vs BRANDON  |  6:00/7:30 • Starkville (Girls/Boys)

December 20  |  at ALL-AMERICAN CLASSIC  |  TBA • Tupelo (Boys)

December 21  |  at JOE HORNE CLASSIC  |  TBA • Columbus (Girls/Boys)

December 26-27  |  at SLAM DUNK AT THE HUMP  |  TBA • Starkville (Girls/Boys)

January 3  |  at GREENVILLE  |  5:00/6:00/7:30 • Greenville (JV Boys/Girls/Boys)

January 4  |  at TANGLE ON THE TRAIL  |  TBA • Pontotoc (Boys)

January 7  |  vs SOUTH PANOLA  |  6:00/7:30 • Starkville (Girls/Boys)

January 10  |  vs GERMANTOWN  |  6:00/7:30 • Starkville (Girls/Boys)

January 17  |  at SOUTH PANOLA  |  6:00/7:30 • South Panola (Girls/Boys)

January 18  |  at RED CARPET CLASSIC  |  TBA • Warren Central (Girls/Boys)

January 20  |  at MLK SHOOTOUT  |  TBA • EMCC (Girls)

January 20  |  at RUMBLE IN THE SOUTH  |  TBA • St. Andrews (Boys)

January 21  |  vs WEST POINT  |  5:00/6:00/7:30 • Starkville (JV Boys/Girls/Boys)

January 24  | vs GREENVILLE  |  5:00/6:00/7:30 • Greenville (JV Boys/Girls/Boys)

January 31  |  at GERMANTOWN  | 6:00/7:30 • Germantown (Girls/Boys)

February 1  |  vs HOUSTON - SENIOR NIGHT  |  5:00/6:30 • Starkville (Girls/Boys)

February 7  |  at NOXUBEE  |  5:00/6:00/7:30 • Noxubee (JV Boys/Girls/Boys)

February 10-14  | Hosting DISTRICT 3-6A TOURNEY  |  TBA • Starkville (Girls/Boys)